<
Неділя, 24.11.2024, 00:01


Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Пошук у розділі
Категорії розділу
Підготовка та тренування [4]
Організація тренувань та підготовки зі спортивного орієнтування
Організація змагань зі спортивного [1]
Хмаринка тегів
Музика

Відео
Подивитись відео на
нашому сайті
ВІДКРИТИ СПИСОК
Погода
Погода в Киеве
Курс валют
Мапа
Мапа Києва та України

Скачати
топографічні мапи та мапи спортивного орієнтування
Радіо
Головна » Статті » Спортивне орієнтування » Підготовка та тренування

Види спортивного орієнтування

Орієнтування бігом

 

Орієнтування бігом є циклічним видом спорту, який одночасно дає величезне розумове навантаження. Тут нема розміченого коридору – орієнтувальник сам, за допомогою карти та компасу, обирає шлях руху по дистанції. При цьому слід брати контрольні пункти (КП), з яких складається дистанція, у заданій послідовності, яка зазначена на карті. Карта містить детальну інформацію про місцевість, наприклад, форми рельєфу, рослинність, перешкоди тощо. Для досягнення успіху в орієнтуванні бігом атлету потрібна гарна карта, що добре читається під час бігу, абсолютна концентрація та спроможність на великій швидкості приймати вірні рішення щодо вибору шляху руху  на етапах між КП.Під час змагань орієнтувальники долають глибокі яри, дуже зарослу лісну місцевість або болота. Отже потрібна добра фізична підготовка, а також швидкість, порівняна со стіпльчезом на 3000 м або марафонським бігом.Проводяться різноманітні змагання з орієнтування бігом у заданому напрямку: індивідуальні та естафетні; спринтерскі у  парках та марафонські у горах. Користуються популярностью також орієнтування за вибором, де учасникі вільні у вибору порядку проходження КП, та нічне орієнтування, коли орієнтувальники використовують спеціальну лампу, яка закріплена на голові або по-іншому.

Найбільш поширена - дистанція у заданому напрямку - виглядає наступним чином: трикутником позначається старт, кружками - контрольні пункти, подвійним кружком – фініш. КП з'єднані лініями і пронумеровані в порядку проходження. Учасник повинен обрати шлях і рухатися зі старту на 1-й КП, потім на 2-й і так далі. З останнього КП на фініш звичайно веде розмічений шлях.

 

ФОРМА ДЛЯ ЗМАГАНЬ: легка, еластична форма, яка захищає від підліску та гілок і забезпечує максимальну свободу руху, навіть після намокання.

ВЗУТТЯ: легкі, прочні туфлі зі спеціальним протектором на подошві, що забезпечує упевнене зчіплення зі всіма типами землі, з грязью або голими скелями включно.

КОМПАС: для спортивного орієнтування використовують спеціальні спортивні компаси. Існує широкий модельний ряд таких компасів. Найбільш поширені два типи: “на платі” та “на палець”.

КАРТА: учасник отримує на старті спеціальну тематичну карту, на яку нанесена дистанція червоним кольором. Карта містить детальну информацію про місцевість: рельєф, рослинність та такі об’єкти, як, наприклад, скелі і камені.

КОНТРОЛЬНА КАРТКА: орієнтувальники мають робити відмітки на спеціальній картці на кожному контрольному пункті, як доказ, що всі КП пройдені у вірній послідовності. Пристрій для відмітки на КП може бути кольоровим олівцем, компостером або спеціальним електронним пристроєм.

 

Орієнтування на лижах

 

Орієнтування на лижах - зимовий спорт, що являє собою біг на лижах по складній місцевості. Спортсмен має відвідати у заданному порядку контрольні пункти, що позначені на карті. Шлях руху між КП - вільний. Подібно дисциплінам спортивного орієнтування, які поширені влітку, орієнтування на лижах вимагає надзвичайно високі вимоги до спортсменів, як в частині фізичній підготовки, так і в частині розумового навантаження. Успішний виступ в орієнтуванні на лижах можливий, якщо орієнтувальник є гарним лижником та вміє добре читати карту: спортсмен має на високій швидкості приймати сотні рішень щодо вибору шляху руху  під час кожної гонки.На місцевості прокладається мережа лижней різної якості, яка зображується на карті додатковими умовними знаками. Під час змагань орієнтувальник має зробити вибір шляху руху, враховуючи якість лижні, довжини та перепаду висоти кожного відрізку. Стосовно фізичного навантаження, орієнтування на лижах можна порівняти з марафонскім бігом або лижними гонками на подовжених дистанціях. Щоб досягнути успіху в орієнтуванні на лижах, атлет має володіти всією лижною технікою: класичним та вільним стилем, а також гірськолижною В Україні поширений також інший вид орієнтування на лижах: на маркірованій трасі. На місцевості прокладається одна лижня, вздовж якої обладнуються контрольні пункти. Учасник, який отримує на старті “чисту” (тобто без дистанції) карту,  повинен правильно нанести на карту місцерозташування КП під час долання траси. За помилки нараховується штраф у вигляді додаткового часу або штрафних кіл. Цей вид орієнтування вимагає дуже гарного володіння техникою орієнтування та постійної концентрації спортсмена під час гонки.

 

ЛИЖНА ЕКІПІРОВКА: орієнтувальники використовують ту ж саму екіпіровку, що й лижники-гонщики: комбінезон, черевики, палки, лижи.

ПЛАНШЕТ ДЛЯ КАРТИ: спеціальний планшет для карти, який складається з кріплення на грудях спортсмена та поворотного столика, що звільняє руки для лижних палок та дозволяє читати карту на швидкості.

КАРТА: учасник отримує на старті спеціальну тематичну карту, на якій додатково зображуються:

  • дистанція червоним кольором;
  • мережа лижней зеленим кольором.

Карта містить детальну інформацію щодо вибору кращого варіанту руху: якість лижні, перепад висоти, довжину відрізков.

КОМПАС: використовується, як правило, тількі колба компасу, яка закріплюється на планшеті або на руці лижника.

КОНТРОЛЬНА КАРКА: контрольна картка закріплюється на руці спортсмена. На кожному контрольному пункті, учасник робить відмітку, як доказ проходження КП. підготовкою. Орієнтування на велосипедах (скорочена міжнародна назва - МТВО, від англійської назви  Mountain bike orienteering) є циклічним видом спорту, що цікавить  як орієнтувальников, так і ентузіастів гірських велосипедів. У цьому виді спорту найбільш важливі такі здібності орієнтувальников, як вибор шляху руху та запом’ятовування карти. Відмінна техніка володіння велосипедом і здатність керувати їм на крутих схилах під час руху як в гору, так і з гори - абсолютна умова для досягнення успіху на змаганнях високого рівня.

 

Орієнтування на велосипедах

 

Орієнтування на велосипедах може проводитися на різноманітних типах місцевості. Головна вимога – наявність густої мережи стежок, доріжек та доріг, яка пропонує спортсменам нелегкі задачи з орієнтування на місцевості. Орієнтування між КП базується на поєднанні читання карти на високій швидкості та правильної інтерпретації лабіринту стежок і доріг.У зв’язку з дотриманням вимог до захисту навколишнього середовища, учасники не можуть залишати дороги та стежки.Орієнтування на велосипедах – відносно новий вид спортивного орієнтування. Його розвиток почався наприкінці 80-х років у країнах, де гірський велосипед користується великою популярністю. У теперішній час популярність орієнтування на велосипедах теж швидко зростає. У 2002 році у Франції відбувся  перший Чемпіонат світу з МТВО. В Україні велоорієнтування культивується в Криму, Чернівцях, Києві, на Дніпропетровщині, Харківщині.

 

КАРТА: учасник одержує на старті карту, спеціально адаптовану для МТВО. Масштаб карти може коливатися в межах 1:10000 - 1:30000, а перетин рельєфу 2,5 – 10 метрів.На карті спрощено показана більшість деталей і основні форми рельєфу, що допомагає велосипедистові у виборі шляху й орієнтуванні уздовж доріг. Орієнтування на велосипедах У той же час мережа доріг і стежок показується дуже детально. До шосейних доріг додають спеціальні умовні знаки для ґрунтових доріг і стежок.

КОМПАС: від компаса, як правило, використовується тільки колба, що закріплюється на руці учасника або на планшеті для карти.

ПЛАНШЕТ ДЛЯ КАРТИ: це спеціальний планшет для карти, що складається з кріплення на кермі велосипеда і поворотного столика. Можна закріпити планшет на грудях, як в орієнтуванні на лижах. Головне призначення планшета: звільнити руки й одержати можливість читати карту на швидкості.

КАСКА: тверда каска – обов'язкова вимога безпеки для учасників змагань на велосипедах.

ВЕЛОСИПЕД: учасники звичайно використовують надійні гірські велосипеди. З міркувань безпеки організатори перед стартом повинні перевіряти технічний стан велосипеда (наприклад, тестувати гальма).

РЕМКОМПЛЕКТ І ЗАПЧАСТИНИ: учасники можуть везти з собою інструмент для ремонту і запасні частини. Їм можуть допомагати в ремонті інші учасники. Але вони не повинні шукати або одержувати допомогу ззовні, для ремонту своїх велосипедів.

Кодекс поведінки учасників змагань з орієнтування на велосипедах.

1. Учасникам варто знижувати швидкість при зустрічі з пішоходами або вершниками.

2. Варто уникати ушкодження доріг агресивними способами їзди, як, наприклад, їздою юзом.

3. При зустрічі двох велосипедистів:

  • учасники повинні, звичайно, розходитися лівими плічима;
  • будь-який учасник, що їде на підйом, має право переважного проїзду;
  • на перехресті учасник, що під'їхав по меншій (другорядній) дорозі повинен уступити право проїзду будь-якому учасникові, що рухається по більшій (головній) дорозі.

На перехресті рівнозначних доріг перевагу має учасник, що не має перешкоди справа.

 

Трейл-орієнтування

 

Трейл-орієнтування є видом спорту, що акцентує увагу на  читанні карти на природної місцевості. Дісциплина була розроблена, щоб запропонувати всім, особам з вадами руху включно, шанс прийняти участь у змаганнях зі спортивного орієнтування. Дозволяється використовувати коляски з ручним та электроприводом, трості та допомогу супроводжувальних особ тому, що швидкість долання дистанції не враховується.В трейл-орієнтуванні важлива точність: на відстані, з пункту спостередження КП треба визначити правильне, згідно карти та легенди, положення знаку КП. Час проходження дистанції не має значення. Перемагає учасник, який дав більше правильних відповідей. Так як пункт спостередження розташований на відстані від знаків КП, а пересуватися між пунктами спостередження дозволяється тількі по стежках та дорогах, всі учасники, особи з вадами руху включно, мають рівні умови. Як правило, змагання проводяться в одному  класі, що відкритий для всіх.Європейска першість з трейл-оріентування організується щорічно, починаючи  с 1994 р. Змагання на Кубок світу з трейл-оріентування проводяться с 1999 р. Україна провела в 2000 році Чемпіонат Європи в м. Трускавець Львівської області.

 

ЗАСОБИ ПЕРЕСУВАННЯ: будь-які засоби пересування можуть використовуватися, крім обладнанних двигуном внутрішнього сгорання. Фізична допомога ззовні також дозволяється.

КОНТРОЛЬНА КАРТКА: В трейл-орієнтуванні використовують спеціальну контрольну картку, що передбачає можливість вибору.

КАРТА: учасник, читаючи карту, вибирає из деколькіх знаків КП на місцевості той, що відповідає положенню КП на карті та легенді.

Категорія: Підготовка та тренування | Додав: pan-vadym (23.01.2009) | Автор: п.Вадим<boss>"Екотур"
Переглядів: 7586 | Коментарі: 1 | Теги: Спортивне орієнтування | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
0  
1 Maksim   (01.02.2009 17:50) [Матеріал]
цікаво

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Наше опитування
Як Вам подобається подорожувати?
1. Пішки
2. Потягом
3. Власним авто
4. На байдарках
5. Літаком
6. Автобусом
Всього відповідей: 45
Статистика
Активный отдых. Пассажирские перевозки, байдарки, поход Крым, сплав на байдаркахACTIVE-рейтинг туристических сайтов. Туризм и отдых Активный отдых. Активные туры. Каталог туристических сайтов. Экстремальный портал VVV.RU МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
Присутніх всього: 12
Гостей: 12
Користувачів: 0
Мапа відвідувань
Locations of visitors to this page
Наши друзі
Братство козацького бойового Звичаю Снаряжение и одежда для туризма, экстрима, активного отдыха
Цікаві кнопки
Природа України. Екологія, охорона природи, краєзнавство, туризм... Український біологічний сайт Наше-Рідне Червона книга України
Наша кнопка
Дитячо-юнацький еколого-туристичний клуб «Екотур» Код ношої кнопки
Наша соцмережа
Клуб "Екотур" ГКМК © 2008 - 2024